KDV beyannamesi nedir, nasıl düzenlenir?

Hukuk ve Vergi 2dk
Hukuk ve Vergi

KDV Beyannamesi nedir, nasıl düzenlenir?

Mal ya da hizmet alım satımı yapıyorsanız mutlaka bildirmeniz gereken vergi türleri arasında KDV beyannamesi de bulunuyor. KDV beyannamesi ile ilgili sorularınızı bu yazıda yanıtladık.

KDV nedir?

Bir mal veya hizmet alan kişinin o mal veya hizmeti aldığı yere ödediği vergi türü, Katma Değer Vergisi’dir (KDV). Devlet dolaylı vergi türlerinden biri olan KDV’yi, vatandaş ve işletmelerden kamu hizmetlerine harcamak üzere alır. KDV her ülkede farklı oran ve kurallarla uygulanır. Türkiye’de ürüne duyulan ihtiyacın derecesine göre uygulanan KDV, yüzde 1, yüzde 8 ve yüzde 18 olmak üzere üç çeşittir. Ekmek gibi temel tüketim ürünleri ile lüks sayılmayan barınma ihtiyaçlarına yüzde 1 oranında KDV uygulanırken süt, yumurta, peynir gibi yine lüks kategorisinde olmayan temel tüketim ürünlerine yüzde 8 KDV oranı uygulanır. Telekomünikasyon ürünleri ve beyaz eşyalara yüzde 18 Katma Değer Vergisi uygulanır. KDV hesaplaması sonrası sıra KDV beyannamenizi oluşturmaya gelir.

KDV beyannamesi ne zaman beyan edilip ödenir?

KDV beyannamesi, her ayın 24. günü mükellefin bağlı olduğu vergi dairesine verilir. Ödemesi de beyannamenin verildiği ayın en geç 26. gününün akşamına dek yapılmalıdır. Tüketiciler KDV’yi mal veya hizmeti satın alırken malın asıl bedeliyle birlikte öder.

KDV beyannamesi nasıl düzenlenir?

KDV beyannamesi, Katma Değer Vergisi Beyannamesi Formu ile düzenlenir. Beyannamenin üst kısmındaki bölümde mükellefin bağlı olduğu vergi dairesi, ili ve ilçesi yazıldıktan sonra yanındaki bölüme beyannamenin verildiği döneme ait yıl ve vergilendirme dönemlerinden aylık mı yoksa üç aylık mı olduğuna dair işaretleme yapılır. Tutarlar sağa yazılır. Vergi dairesine verilen KDV beyannamelerinin okunaklı ve hatasız olmalı, mavi ya da siyah tükenmez kalemle doldurulmalıdır. Beyannameyi, bağlı olduğunuz vergi dairesine elden verebilir ya da posta yolu ile taahhütlü veya iadeli taahhütlü olarak gönderebilirsiniz.

e-Beyanname sistemi

Vergi dairesine bildirmeniz gereken evrakları internet vergi dairesi aracılığı ile e-Beyanname sistemi üzerinden elektronik ortamdan da gönderebilirsiniz. Elektronik beyanname kullanmak ve tüm süreçlerinizi hızlandırmak için özel programlardan faydalanabilirsiniz.

İnternet Vergi Dairesi nasıl kullanılır daha detaylı bilgi için ilgili yazımıza da göz atın!


İşletmeniz için en uygun Mikro Yazılım programını seçmek için tıklayın.

Şimdi Mikro Yazılım programlarını kiralama modeliyle de kullanabilirsiniz.