Serbest Meslek Makbuzu Hesaplama | SMM Hesaplama | Mikro

serbest-meslek-makbuzu-hesaplama

Serbest Meslek Makbuzu Hesaplama Formu

Serbest meslek erbabıysanız düzenleyeceğiniz Serbest Meslek Makbuzunda yer alacak tutarların vergi hesaplamasını yapmalısınız. Aşağıdaki formu kullanarak makbuzunuzun tutarını kolayca hesaplayabilirsiniz.


 

Serbest Meslek Makbuzu nedir, nasıl kesilir?

Kişisel bilgi ve beceri isteyen çalışmalar yapan, işvereni olmadan sadece kendi hesabına çalışan, yani serbest meslek kazancı elde edenlerin mesleki faaliyetleri karşılığında düzenleyip kesmekle yükümlü olduğu belgeye Serbest Meslek Makbuzu (SMM) denir. SMM, mükellefin tahsilat yaptığını belgeler. Bu açıdan fatura ve fiş gibidir. Serbest Meslek Makbuzu kesmek için önce vergi dairesinden meslek mükellefiyeti açtırılır. Ardından anlaşmalı matbaalardan makbuz  bastırılıp kullanılabilir. SMM’nin aslı müşteriye verilir.

Serbest meslek kazancı nedir?

e-Serbest Meslek Makbuzu (e-SMM) nedir, e-SMM’ye nasıl geçilir?

Serbest Meslek Makbuzu nasıl hesaplanır?

  •  SMM hesabı için önce KDV’yi de hesaba katarak brüt ücret bulunmalıdır. KDV oranı %18’dir, bu kısmı siz ödeyeceksiniz.
  • Ardından, brüt ücret üzerinden gelir vergisi hesaplanır. Gelir Vergisi’nin güncel oranı ise %22’dir, bu bedel müşterin tarafından sizin adınıza muhtasar beyanname ile ödenir.
  • Son olarak brüt ücretten gelir vergisi düşülür ve KDV eklenerek net ücret hesaplanır.

Brüt maaş nedir?

Örnek SMM hesaplama

Müşterinize brüt tutarı 500 ₺ olan bir hizmet sunduğunuzu düşünelim. Kesintilerden sonra kalan tutarı tahsil ettiğinizde ortaya şöyle bir hesap çıkar:

Brüt hizmet bedeli: 500 ₺

%22 Gelir Vergisi 500  x 0,22 = 110 ₺

Net Ücret 500 - 110 = 390 ₺

%18 KDV 500 x 0,18 = 90 ₺

Net: 390 + 90 = 480 ₺